خانه|فناوری های نوین| سیستم های تعاملی

سیستم های تعاملی

 
Augmented Reality
 
هدف سیستم های تعاملی(Augmented Reality) به وجود آوردن یک حالت تعاملی بین واقعیت و دنیای مجازی است. این تعامل گاهی به داستان های علمی تخلیلی شبیه می شود .
سیستم های تعاملی ( Augmented Reality) ، محیطی دیداری و شنیداری است که اطلاعاتی علاوه بر آنچه از محیط پیرامون خود توسط حواس پنجگانه دریافت می کنیم، در اختیار ما قرار می دهد. در آینده ای نزدیک با یک جفت صفحه شیشه ای، مانند عینک که روی چشمانتان قرار می گیرد نگاه و نگرش شما به محیط اطراف دگرگون خواهد شد. سیستم های تعاملی، بینش شما را نسبت به دنیای اطراف تغییر خواهد داد و  دنیایی واقعی را که حواس پنجگانه ما در حالت عادی از دریافت تمامی آنها عاجز است را در اختیارمان قرار می دهد.
بر خلاف واقعیت مجازی که کاربر را کاملا در محیط مجازی غرق می سازد، کاربر در حالت سیستم های تعاملی ، به صورت آزادانه با محیط در تعامل است و اشیاء مجازی مسائلی را که از حواس فیزیکی کاربر پنهان است به او می نمایاند به صورتی که دنیای حقیقی و مجازی به صورت ساده جمع نمی شوند، بلکه با هم در تعاملند. به صورت کلی سیستم و محیط سیستم های تعاملی را می توان تعامل دنیای مجازی و واقعی سه بعدی بودن و real time بودن دانست.
سیستم های تعاملی امروزی، اطلاعاتی از محدوده دید کاربر را به صورت گرافیکی نمایش می دهند. ولی در سیستم های جدیدی که در حال تکمیل شدن هستند،علاوه بر اینکه محدوده دید کاربر به صورت سه بعدی قابل دیدن است، اطلاعاتی از محیط پیرامون که در شعاع دید کاربر نیست )پشت سر کاربر(، قابل دریافت خواهند بود،کنترل و ارسال فرمان به این سیستم، از طریق حرکات سر و چشم انجام می گردد. این سیستم قادر به انجام عمل هم پوشانی است. یعنی به گونه ای می تواند تصویر، فیلم و عکس را به گونه ای روی هم تطبیق دهد که قابل دیدن و فهمیدن توسط کاربر باشد. بدین ترتیب احساسی واقعی از مکان و زمان به کاربر القا می گردد.
اطلاعات گرافیکی که در مقابل چشمان کاربر قرار می گیرد به صورت سه بعدی است که باعث تداعی محیطی واقعی برای وی می گردد. استفاده از این وسیله برای کاربر نارحت کننده نبوده بلکه موجبات سرگرمی او را فراهم خواهد کرد.
 
محققان معتقدند که پس از رفع پاره ای از مشکلات موجود در پیاده سازی سیستم های تعاملی، شاهد آن خواهیم بود؛ که این سیستم در تمامی ابعاد زندگی روزمره ما وارد شده و تحولاتی گسترده را رقم خواهد زد. که عبارتند از:
 
نظامی : این فن آوری بیش از ده سال است که در ارتش های پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.در نیروی هوایی، دریایی یا عملیات ویژه.
جهانگردی : سیستم های تعاملی به کاربران این امکان را می دهد که با قرار گرفتن در هر مکان، اطلاعات کاملی اعم از تاریخی، اجتماعی، فرهنگی یا حتی سیاسی به دست آورند.به طورمثال کاربر با قرار دادن گوشی همراه خود مقابل تابلوی هر خیابان،می تواند نقشه یا آدرس غذاخوری ها یا سرویس های حمل و نقلِ موجود در خیابان را بروی صفحه ی گوشی خود مشاهده نماید.کاربرد این وسیله برای جهانگردان، دانش آموزان و دانشجویانی که علاقه مند به دانستن اطلاعات مبسوطی از مکان هایی خاص هستند، بسیار مفید است.
اطلاع رسانی در مکان های عمومی : سیستم های تعاملی می تواند در فرودگاهها، پایانه های قطار یا اتوبوس، موزه ها ، گالری ها و دیگر مکانهای عمومی مورد استفاده قرار گیرد.بدین ترتیب که کاربر می تواند با قرار دادن بلیت هواپیما یا قطار خود مقابل باجه فروش بلیت آخرین اطلاعات مربوط به حرکت خود را دریافت نمایند و یا مراجعه کنندگان به موزه یا گالری می توانند با قرار دادن کارت ورود خود مقابل شی یا تابلوی مورد نظر اطلاعات مرتبط با آن را دریافت نمایند.
آموزش : مربیان و اساتید می توانند، با استفاده از این فن آوری ، درکی عمیق و ملموس تر از مفاهیم درسی در اختیار دانش آموزان یا دانشجویان قرار دهند.
تعمیر و نگهداری تجهیزات : کاربران می توانند از جزئیات و اجزاء غیر قابل دیدن وسایل یا تجهیزاتی که استفاده می کنند، آگاهی کامل یابند. در واقع این سیستم، نمایی سه بعدی، همراه با انواع اطلاعات کلی یا جزئی از ابزار و وسایل در اختیار آنها قرار می دهد. این مسئله باعث می شود تا تعمیر و حفظ این وسایل با سهولت بیشتری امکان پذیر باشد.